San Francisco, godzina 7 rano. Na 10 dni kilka tysięcy osób w amerykańskim mieście, znanym z korków i wolności, zamieniło chodnik w jedną z największych kolejek na świecie. Patrick, projektant stron internetowych, który zabrał ze sobą psa, kreśli na chodniku znaki miłości do marki Apple serem w tubce. David, student matematyki, prowokuje mięśnie kapitalistów, oferując swoje miejsce za 100 dolarów. Wszyscy wyczekują premiery najnowszego iPhona. Cała sceneria przypomina poligon doświadczalny młodego pisarza scenariuszy filmowych, którego mocno poniosło.

Taki efekt daje marka. Silna marka jest jak dobrze napisany list do naszej dalekiej rodziny, którą planujemy odwiedzić. Taki list dotrze do nich przed naszym przyjazdem. List zawiera wszystkie niezbędne elementy. Dzięki temu wszyscy zdążą się przygotować, by odpowiednio nas ugościć. W kontraście, gdybyśmy zwalili się cioci na tydzień bez uprzedzenia o tym, nasze odwiedziny mogłyby być bardzo nieprzyjemne.

Dlaczego w ogóle warto budować markę?

Oto kilka korzyści wynikające z budowy marki, osobistej lub firmowej:

  1. Zwiększysz sprzedaż i stały przypływ nowych, drogocennych Klientów
  2. Nowi Klienci nie będą Cię musieli poznawać od 0, przechodząc długi proces. Już wiedzą kim jesteś i jakie są Twoje magiczne moce.
  3. Przyciągasz odpowiednich Klientów – takich, z którymi chciałbyś zjeść lunch.
  4. Będziesz sprzedawał poprzez swoją unikalność, czyli nie będziesz musiał konkurować ceną.

Jakie zatem błędy prawdopodobnie popełniasz?

Błąd 1#: Nie pokazujesz skuteczności

Atrybut 1 marki: dowody skuteczności.

Błąd 2#: Nie pokazujesz społeczności

Atrybut 2 marki: dowody społeczne. Działaj na emocjach. Pokaż ludziom, że jesteś człowiekiem z krwi i kości. Dziel się z nimi swoimi sukcesami i ciężką pracą. Pozwól im wyrażać dowody uznania dla tego co robisz i brać w tym udział.

Błąd 3#: Nie masz magicznej mocy

Atrybut 3 marki: magiczna moc.

Co Cię wyróżnia z tłumu? Po pierwsze unikaj sformułowań, jak „najlepszy”, „największy”, „lider na rynku”, „wiodący”. Te czasy już minęły. Najlepsze proszki do prania zostały zapomniane, a najlepsze maszynki do golenia wywołują uśmiech na twarzach brodatych mężczyzn, bo niby czemu są najlepsze? 🙂 W dzisiejszej dobie marketingu trzeba się wyróżnić. Jak? Oto przykłady:

  • Dentysta, który bez bólu wyleczy każdego Twojego zęba.
  • Chirurg medycyny estetycznej, który pomyślnie wykonał już 10 000 operacji plastycznych piersi.
  • Prawnik dla branży budowlanej, który odbiera za Ciebie maile i telefony.

Jak to zrobić?

Zadanie: Aby się wyróżnić, nie możesz być kolejnym z rzędu specjalistą. Musisz być unikatowy. Unikatowe jest połączenie kilku cech. Napisz na kartce 20 rzeczy, które kojarzą Ci się z tym co robisz. Następnie wybierz 3 najważniejsze dla Twoich klientów i połącz je w jeden opis.

zadanie marketingowe 1

Na moim przykładzie: Skuteczny marketer do zadań specjalnych.
Na rynku jest wielu specjalistów marketingu, ale niewielu z nich łączy bezwzględną skuteczność w realizacji strategicznych zadań.
Dzięki temu przyciągam takich Klientów, którzy chcą dostać odpowiedzi i gotowe rozwiązania w każdej sytuacji.

Błąd 4#: Nie dzielisz się wiedzą

Atrybut 4 marki: wiedza.

Bez wątpienia, jeśli robisz to co robisz, to wiesz dobrze z czym to się je, tylko czy Twoi klienci wiedzą?

Często kryteria oceny produktu w oczach klienta to tylko wierzchołek góry lodowej. Skoro jednak Ty wiesz, co kryje się pod spodem, to gdy przekażesz tę wiedzę potencjalnemu klientowi, to czy nie wybierze mądrzej, a co za tym idzie – czy nie wybierze Twojego produktu? Absolutnie niewybaczalnym błędem jest nie wytłumaczyć, dlaczego Twój fenomenalny produkt jest inny, lepszy oraz czym rożni się od produktu konkurencji.

Do wyboru masz:

  • forma tekstowa
  • video
  • audio

Czy Ty popełniasz te 4 błędy? Pamiętaj, że każda forma przekazu ma inną moc.

W następnym artykule pokażę Ci jak uniknąć przegrzania się i wypalenia. Ujawnię Ci 4 sposoby na zwiększenie Twojej produktywności o 200%.

Dlaczego Titanic zatonął? Jak efektywnie planować pracę i nie zatonąć
Dlaczego założyłem bloga? Historia z kosmosu.
1 gwiazda2 gwiazdy3 gwiazdy4 gwiazdy5 gwiazd (Oceń jako pierwszy!)
Loading...
Kategorie: Marketing

Błażej Katarzyński

Błażej Katarzyński – expert e-marketingu do zadań specjalnych. Jego misją jest dostarczenie przedsiębiorcom eksperckiej wiedzy, która uwolni ich od 3 grzechów głównych: braku czasu, brak nowych, drogocennych Klientów, brak skutecznego e-marketingu.Powiązane Posty

Marketing

Negatywne opinie w Google Maps – Jak sobie z nimi poradzić?

Prowadzisz firmę, codziennie starasz się ją rozwijać. Każda pozytywna opinia jest dla Ciebie dużo warta. Dzięki niej wiesz, że firma idzie w dobrą stronę, klienci są zadowoleni, a pracownicy czują satysfakcję z pracy. Niestety, pewnego Czytaj więcej…

Marketing

Pozycjonowanie czy Google Ads? Co lepsze?

„Chodzą legendy, że ktoś kiedyś wszedł na drugą stronę.” Tak brzmi popularne powiedzenie na temat wyszukiwarki Google. Dzięki Google, polskie firmy pozyskują masę nowych klientów. Co trzeba wiedzieć, żeby uniknąć błędów w czasach, kiedy firmy Czytaj więcej…

Marketing

7 skutecznych narzędzi, które ułatwią Ci zdobywanie klientów

🔥 Czy chciałbyś dostać prezentację, o którą pytało 100% uczestników Forum Przedsiębiorczości? 🔥 W środę w Opolu poprowadziłem prezentację po tytułem „7 skutecznych narzędzi marketingowych ułatwiających zdobycie klientów na rynku polskim i czeskim”. „Przepraszam, czy Czytaj więcej…

Przeczytaj również...
Przeczytaj również...
„To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości”…