Prowadzisz firmę, codziennie starasz się ją rozwijać. Każda pozytywna opinia jest dla Ciebie dużo warta. Dzięki niej wiesz, że firma idzie w dobrą stronę, klienci są zadowoleni, a pracownicy czują satysfakcję z pracy.

Niestety, pewnego dnia budzisz się z nowymi powiadomieniami na skrzynce mailowej. 10 negatywnych opinii – w 15 minut.

Pierwsze uczucie, to złość – „cholerna konkurencja”, mówisz do siebie. Drugie strach – „Czy przez to nie stracę tak długo budowanej reputacji?”. Na końcu przychodzi chęć do działania. Co teraz?

Jak poradzić sobie z negatywnymi opiniami na mapach Google i zachować dobry wizerunek firmy?

1# Odpowiedz na negatywną opinię

Odpowiedz na negatywną opinię

Po pierwsze ugaś pożar. Twoi potencjalni klienci sprawdzają opinie, szczególnie te negatywne. Jeżeli szybko odpowiesz na opinię i to w profesjonalny sposób, pokażesz profesjonalizm.

Jak odpowiadać na negatywne opinie w Google Maps?

Dzień Dobry, dziękujemy uprzejmie za zgłoszenie. Niestety nie figuruje Pan w naszej bazie Klientów. W celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji proszę o kontakt pod numerem telefonu: 000 000 000 lub mailem na kontakt@firma.pl.

Prosta odpowiedź na fałszywą opinię od konkurencji.

Jeżeli negatywna opinia jest prawdziwa, możesz umieścić odpowiedź według szablonu:

Dzień Dobry, dziękujemy uprzejmie za zgłoszenie. Skontaktujemy się z Panem/Panią jak najszybciej, aby wyjaśnić sytuację. W między czasie, proszę o przesłanie wszystkich informacji, które mogą być pomocne na adres mailowy kontakt@firma.pl. Zależy nam na satysfakcji naszych klientów i jesteśmy w stanie pójść na wiele ustępstw, aby był Pan/Pani zadowolony z usługi/produktu. Pozdrawiamy, Kasia Kowalska Firma Kowalski Sp. z o. o.

Przykład odpowiedzi na negatywną opinię.

Dodatkowo, warto ten proces wspomóc i odpowiadać także na pozytywne opinie. Pokaż, że Twoja firma interesuje się klientem.

2# Zgłoś opinię do Google


Zgłoś opinię do Google. W ciągu 4 dni Google usunie lub zostawi opinię.

Google pomaga firmom uwolnić się od negatywnych opinii. Każda opinia, która nie spełnia wymogów Google, będzie usunięta w ciągu 4 dni od zgłoszenia.

Fałszywe opinie warto zgłosić:

 • z kilku różnych urządzeń,
 • podłączonych do różnych źródeł internetu,
 • za pomocą różnych maili.

To zmotywuje algorytm Google do usunięcia opinii.

Jak zgłosić fałszywą, negatywną opinię?

Kliknij na flagę po najechaniu kursorem na opinię.

Jeżeli Google wykryje nieprawidłowości związane z opiniami, usunie je. Nieprawidłowości, to:

 • wiele opinii z jednego adresu IP
 • obraźliwe opinie
 • propagowanie do nienawiści
 • treści reklamowe obecne w opinii
 • nieadekwatna opinia

Jeżeli natomiast Google stwierdzi, że opinia jest prawidłowa, nic z nią nie zrobi.

3# Jeżeli nie ma wyjścia, usuń wizytówkę i załóż nową

Jeżeli konkurencja zasypała Cię negatywnymi opiniami, a Google nie chce ich usunąć, pozostaje usunąć wizytówkę.

W Google proces usuwania wizytówki firmy trwa nawet rok czasu. Natomiast w ciągu kilku sekund można zawiesić lokalizację firmy, a następnie utworzyć nową wizytówkę.

Po pierwsze musimy być właścicielami wizytówki firmy w Google Moja Firma. Jeżeli nie zarządzasz swoją wizytówkę, wejdź tutaj: https://business.google.com/create w celu uzyskiwania własności wizytówki.

Dla przedsiębiorców, którzy zarządzają wizytówką. Przejdź do panelu pod adresem: https://business.google.com/locations i przejdź do zarządzania wizytówką:

Opcja 1: zamknij firmę na stałe. Usuwa wizytówkę z Google Maps. Proces można odwrócić. 2. Usuń wizytówkę – proces trwa nawet rok. Proces jest nieodwracalny. Polecam przycisk 1.

Po zamknięciu następnie zakładamy nową wizytówkę firmy i staramy się budować tam reputację.

4# Prawnicy na pomoc wizerunkowi firmy

Niestety prawnicy mają związane ręce w związku z nieprawdziwymi opiniami.

Temat prawnika przerabiałem kilka razy. Znajdziesz kancelarie, które podejmą się tematu, ale każdy niezadowolony klient ma prawo do wystawienia opinii firmie.

Fałszywe opinie a prawnik – osoby, które wystawiły nieprawdziwe opinie możesz próbować zastraszać, ale:

 • opinie są zazwyczaj z fikcyjnych kont
 • Google nie udostępni Ci adresu IP osoby
 • nie masz jak skontaktować się z tą osobą(w Google nie ma jej maila, ani numeru telefonu).

W konsekwencji prawnicy rzadko mogą pomóc z negatywnymi opiniami w Google Maps.

Podsumowując, powyższe sposoby pomogą Ci poradzić sobie ze złymi opiniami w Google. Niestety, konkurencja może zaatakować w każdej chwili.

Podsumowanie

Jedynym skutecznym ratunkiem jest wprowadzenie do firmy procesu pozyskiwania opinii od zadowolonych klientów. Tylko to, tak naprawdę, będzie tarczą ochronną wizerunku firmy. W gąszczu wielu pozytywnych opinii, klienci nie zwrócą uwagi na tych kilka fałszywych. Powodzenia!

Negatywne opinie w internecie - cz. 2 - Komentarz prawnika
Pozycjonowanie czy Google Ads? Co lepsze?
1 gwiazda2 gwiazdy3 gwiazdy4 gwiazdy5 gwiazd (Oceń jako pierwszy!)
Loading...
Kategorie: Marketing

Błażej Katarzyński

Błażej Katarzyński – expert e-marketingu do zadań specjalnych. Jego misją jest dostarczenie przedsiębiorcom eksperckiej wiedzy, która uwolni ich od 3 grzechów głównych: braku czasu, brak nowych, drogocennych Klientów, brak skutecznego e-marketingu.Powiązane Posty

Marketing

3 najczęstsze problemy z Google Ads, które wstrzymują Twoją firmę

Wieczór, godzina 23. Wszyscy są pięknie przystrojeni. Kobiety po cichu hihoczą. Rozmawiają o ostatnich wydarzeniach i trendach mody. Faceci, jak to faceci: po męsku. Milczą przy szklance whiskey. Rozmawiają o autach, poprawiają mankiety, rzucają spojrzenia Czytaj więcej…

Marketing

Negatywne opinie w internecie – cz. 2 – Komentarz prawnika

            Negatywne i nieprawdziwe komentarze dotyczące przedsiębiorców i prowadzonych przez nich firm pojawiające się w Internecie stanowią duży problem dla pokrzywdzonych a dochodzenie roszczeń związanych z takimi komentarzami sprawia w praktyce wiele problemów. Zakres ochrony Czytaj więcej…

Marketing

Pozycjonowanie czy Google Ads? Co lepsze?

„Chodzą legendy, że ktoś kiedyś wszedł na drugą stronę.” Tak brzmi popularne powiedzenie na temat wyszukiwarki Google. Dzięki Google, polskie firmy pozyskują masę nowych klientów. Co trzeba wiedzieć, żeby uniknąć błędów w czasach, kiedy firmy Czytaj więcej…

Przeczytaj również...
„Chodzą legendy, że ktoś kiedyś wszedł na drugą stronę.” Tak…